تبلیغات
عــــــلوم سیـــــــاسی - انقلاب فرهنگی ( Revolution culturelle)
 
عــــــلوم سیـــــــاسی
آنچه را که در یک دوره لسانس می خوانیم.
درباره وبلاگ


این وبلاگ را برای استفاده محصلین و علاقه مندان رشته علوم سیاسی ایجاد نموده ام
از تمامی بازدید کنندگان محترم وبلاگ خواهشمندم تا دز زمینه بهتر و پر بار شدن وبلاگ ما را یاری نمایند.
در ضمن استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است.

مدیر وبلاگ : مصطفی سروری
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مطالب در وبلاگ را بیشتر می پسندید؟
انقلاب فرهنگی بخشی از انقلاب سوسیالیستی و مفهوم آن جریان خلق وایجاد فرهنگی نو و عالی یعنی فرهنگ سوسیالیستی و درك و هضم این ایدئولوژی و فرهنگ سوسیالیستی از جانب توده زحمتكشان است.

         درجریان انقلاب سوسیالیستی قدرت زحمتكشان استقرار می یابد، نحوه تولید سوسیالیستی مناسبات كاملاً نو و دولت سوسیالیستی ایجاد می شود. بر این شالوده است كه انقلاب فرهنگی صورت پذیر می شود، فرهنگ نو وسوسیالیستی مستقر می شود. بدین ترتیب انقلاب فرهنگی كه شامل ارتقاء سریع و همه جانبه سطح فرهنگی توده های مردم است جزء متشكله و بخشی از ساختمان سوسیالیسم و مبارزه علیه دشمن طبقاتی و ایدئولوژی وی به شمار می رود.

         دراین مفهوم عمیق ماركسیستی انقلاب فرهنگی یك مرحله كامل از تحولی ژرف و بنیادی در زمینه گسترش فرهنگ توده ها را در بر می گیرد. این تحول بر پایه امكانات جدید اقتصادی و اجتماعی و ایجاد شرایط جدید مادی و سیاسی امكان پذیر می شود. انقلاب فرهنگی دارای جنبه های عدیده است:

 نخست ـ كارعظیم و بی سابقه در زمینه آموزش و پرورش. در این زمینه از بین بردن كامل بی سوادی و سپس به تدریج عمومی كردن تحصیلات ابتدایی مجانی و اجباری و سپس تحصیلات با درجه بالاتر و تخصصی و  تحصیلات متوسطه عمومی برای همگان، مدارج مختلف این جنبه از انقلاب فرهنگی است. موفقیت های كشورهای سوسیالیستی در این زمینه به قدری آشكار است كه نیازی به توضیح ندارد. در اینجا باید از كار سازمانی و اقتصادی عظیم برای حل این مسئله و همچنین از ساختمان مدارس و موسسات تعلیم و تربیتی كه پایه مادی آن را تشكیل می دهند یاد كرد.

 

دوم- كار وسیع و پی گیر برای تربیت سیاسی توده ها، اشاعه جهان بینی علمی و بالا بردن سطح آگاهی سیاسی همه زحمتكشان، پرورش روحیه نوین و كار و كوشش و صفات عالیه انسانی و اصول برجسته اخلاقی. در این زمینه كار مداوم و پی گیر فارغ از هر نوع برخورد قشری و جامد و در عین حال عمیقا علمی و آشتی ناپذیر برای غلبه بر بازمانده های طرز تفكر سرمایه داری و كهنه و پوسیده و در شعور و رفتار افراد و بر نظریات ارتجاعی و ضد خلقی صورت می گیرد.

        

سوم ـ كار پردامنه و عظیم برای ایجاد روشنفكران نو كه با تمام وجود خویش بسوسیالیسم وابسته اند. این خود یكی از هدف های اساسی انقلاب فرهنگی به شمار می رود و برای آن باز هم احتیاج به ایجاد شرایط مادی بی سابقه است كه ایجاد توسعه موسسات تعلیمات عالیه و دانشگاه ها، موسسات پژوهشی، مدارس فنی و تاسیسات مختلف دیگر از جمله آن هاست. توجه به دانش و جدید ترین دستاوردهای آن، ترقی سریع تكنیك و استفاده از آن در كار و تولید، آموزش دانشجویان درعالی ترین سطح ممكنه علمی و تامین بهترین و خلاق ترین محیط مادی و معنوی برای پژوهش دانشجویان ومحققین و برای خالقین آثار هنری و  ادبی مسائلی است كه در ایجاد روشنفكران جدید سوسیالیستی بمثابه بخش مهمی از انقلاب فرهنگی باید مورد نظر قرار گیرد. در این زمینه هم موفقیت های كشورهای سوسیالیستی عیان است. دست آوردهای علم وفن در این كشورها به ویژه در اتحاد شوروری كه در بسیاری از رشته های مهم و درجه اول این كشور را در ردیف اول دانش معاصر حیاتی قرار می دهد، تعداد عظیم دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها و مهندسین و پزشكان و سایر كارشناسان كه مورد غبطه كلیه كشورهای دیگر بلا استثناء می باشد، نمودارهایی از این واقعیت  است.

چهارم ـ كاردائمی و وسیع برای بالا بردن سطح آگاهی و فرهنگ عمومی توده های مردم به ترتیبی كه كلیه دست آوردهای علمی و هنری و ادبی و كلیه هم فرهنگی در دسترس زحمتكشان باشد و سطح دانش عمومی توده مردم بالا رود. در این زمینه انواع اقدامات و ابتكارات به كار می رود كه تاسیس شكبه بسیار وسیع كتابخانه ها، قرائت خانه ها، و موزه ها، تئاترها و سینماها، سالن های كنسرت، نمایشگاه ها و گالری ها و استفاده از رادیو وتلویزیون و كنفرانس ها، تاسیس باشگاه ها و خانه های فرهنگی در محلات شهر و دهات، چاپ وسیع و بی سابقه كتاب ها با تیراژ های عظیم آماتور هنری از آن جمله است. فرهنگ علم و هنر و ادب از همه این طرق و با متنوع ترین اشكال و براحتی در دسترس همگان قرار می گیرد و به ایجاد سطح عالی فرهنگ عمومی در توده های مردم كه از وظایف انقلاب فرهنگی مورد بحث ماست كمك می كند.

پنجم ـ از بین بردن حالت عقب ماندگی فرهنگی برخی از نواحی یك كشور نسبت به نواحی دیگر، یا قشری از اجتماع نسبت به سایر اقشار از جمله وظایف مهم انقلاب فرهنگیست. در نظام سرمایه داری برخی از نواحی و استان های یك كشور به علل مختلف، یا برخی از اقشار و یا حتی ملتی در یك  كشور كثیر المله ، یا اقلیت های ملی ازنظر فرهنگی نیز علاوه بر موارد دیگر در عقب ماندگی نگهداشته می شوند . انقلاب فرهنگی در نظام سوسیالیستی شكفتگی فرهنگی همه این نواحی و این اقشار یا ملیت ها را تامین می كند و سراسر جامعه را بدون استثناء به سطح عالی فرهنگی می رساند و همه امكانات و مقدرات را یكسان در دسترس افراد جامعه قرار می دهد.

        

ششم ـ یكی از وظایف دیگر انقلاب فرهنگی جذب و به ثمر رساندن مواریث فرهنگی گذشته است. درهیچ جامعه ای مثل جامعه سوسیالیستی آثار هنری و ادبی و فرهنگی پیشنیان دردسترس خلق قرار نمی گیرد. بهترین دست آوردهای فرهنگی قرون گذشته،  چه در فرهنگ ملی و چه درفرهنگ جهانی بوسیع ترین شكلی واقعاً درتعلق توده مردم قرار می گیرد. انقلاب فرهنگی و ایجاد فرهنگ سوسیالیستی به هیچ وجه به معنای محو و نابودی میراث گذشته نیست. فرهنگ مجموعه ارزش های مادی و انسانی است كه بشر در طول تاریخ اجتماعی خلق كرده است و دست آوردهای ترقی و پایه تكامل آتی آنست. فرهنگ سوسیالیستی مرحله نوین و ماهیتاً عالی تر تكامل است بطور خلاصه جوانبی از انقلاب فرهنگی در مفهوم ماركسیستی – لنینیستی آن، موجب اعتلای فرهنگ توده وسیع است، زحمتكشان را از بردگی معنوی و جهل رها می سازد و آن ها را با دست آوردهای فرهنگی كه جامعه بشری اندوخته مجهز می نماید، جهش واقعی به سوی قلل علم و فرهنگ و هنر انجام میدهد و توده ها را برای شركت هر چه بیشتر و روز افزون در رهبری امور اجتماع و سیاست و فرهنگ و اقتصاد آماده می كند و نقش به سزایی در ایجاد انسان نوین و شایسته جامعه كمونیستی ایفاء می نماید.

نوع مطلب : واژه نامه سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :