تبلیغات
عــــــلوم سیـــــــاسی - فصل ششم: جایگاه دولت در اقتصاد:
 
عــــــلوم سیـــــــاسی
آنچه را که در یک دوره لسانس می خوانیم.
درباره وبلاگ


این وبلاگ را برای استفاده محصلین و علاقه مندان رشته علوم سیاسی ایجاد نموده ام
از تمامی بازدید کنندگان محترم وبلاگ خواهشمندم تا دز زمینه بهتر و پر بار شدن وبلاگ ما را یاری نمایند.
در ضمن استفاده از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است.

مدیر وبلاگ : مصطفی سروری
نویسندگان
نظرسنجی
کدام مطالب در وبلاگ را بیشتر می پسندید؟
دولت در تئوری اقتصادی

سه نوع دولت در تئوری اقتصادی مطرح می شود:

·        دولت نئو کلاسیکی: در این دیدگاه دولت وظیفه مراقبت و نظارت بر مکانیسم ­های بازار را به عهده دارد. دولت به ترجیحات افراد احترام می گذارد و تنها زمانی در اقتصاد دخالت می کند که در بازار نارسایی هایی به وجود اید. در قالب این دولت فرض بر این است که کارکرد سیستم بازار به طور غیر متمرکز و با توجه به آزادی های  فردی به نفع جامعه منجر خواهد شد.

·        دولت کینزی: این دولت عقیده دارد که رها کردن اقتصاد به طور آزاد در اختیار مبادلات فردی این امکان را فراهم نمی اورد که خود به خود منافع جامعه را تامین نماید. معمولاً دشواری­هایی وجود دارد که برای حل و فصل آنها همواره همراهی دولت در کنار بازار امری ضروری است. دولت کینزی در عین حال که تمرکز را در اقتصاد محکوم نمی کند، دولتی کردن همه امور را نیز تایید نمی کند.

·        دولت سوسیالیسم: دولت و بخش عمومی در تفکر سوسیالیسم بخش خصوصی را کنار می گذارد. دولت سوسیالیسم عملاً نفع فردی را در نظر نمی گیرد.

·        دولت اسلامی: دولتی است که خود را موظف می داند علاوه بر توجه به امور عقلانی در اقتصاد حاکم بر جوامع، به طور آرام و آزادانه به راهنمایی جوامع در راستای استفاده از اهرم­های دینی دراقتصاد بپردازد. یعنی دولت تلاش کند فضایی فراهم نماید که مردم با اشتیاق به سوی عملی کردن احکام مالی و حقوقی اسلام حرکت کنند.

اموری که دولت به طور معمول در اقتصاد انجام می دهد:

1.    وضع قوانین و مقررات: قوانین مربوط به مالکیت­ها، کارکرد بازارها و شرکت­ها و حفظ قراردادهای اقتصادی نمونه های از انهاست.

2.    خرید و فروش کالاها و خدمات: یک وظیفه معمولی دیگر دولت ها خرید و فروش کالاها و خدمات مورد نیاز بخش دولتی است. دولت ها معمولاً یک سری کالاها و خدمات تولید می کنند. مانند پارک ها، اموزش همگانی، جاده ها و... .برخی دولت ها در مقابل پاره ای از خدمات خود مبالغی را از استفاده کنندگان دریافت می کنند.

3.    انجام پرداخت های انتقالی: یک وظیفه معمولی دیگر دولت ها مبادرت به انجام موضوعی به نام پرداخت های انتقالی نسبت به شهروندان خود می باشد. پرداخت های انتقالی، کمک های بدون عوض بخش دولتی از قبیل بیمه های بیکاری، تامین اجتماعی و... است . یک رقم اصلی از هزینه های دولت را همین پرداخت­های انتقالی و کمک های رفاهی دولت به شهروندان کشورها تشکیل می دهند.

4.    وضع مالیات و عوارض: دولت ها برای تامین مالی هزینه های خود نیاز به یک منبع درامدی دارند. اقتصادی ترین و معمولی ترین وسیله تامین مالی این هزینه ها مالیات می باشد. اگر منابع تامین هزینه از راه مالیات تامین نگردد به ناچار باید از راه­های دیگر عمل شود که همه انها دشواری های جدی دارند. فروش منابع ملی و استقراض( چه از مردم و چه از خارج) از دیگر راه های احتمالی هستند که توجیه اقتصادی کافی ندارند. زیرا منابع ملی مربوط به نسل های اینده است و استقراض از داخل، دولت را به مردم بدهکار می کند و بدهکار شدن به خارج علاوه بر وابستگی و اعطای امتیازهای سیاسی و اقتصادی مستلزم پرداخت بهره سنگین می باشد.

5.    حرکت عملی در تثبیت اوضاع اقتصادی: دولت ها با توجه به وضع مالیات و در اختیار داشتن عرضه پول و کنترل هزینه ها، عملاً در راستای تثبیت اوضاع اقتصادی نیز پیش می روند. سیاست های دولتی می تواند در کم و زیاد کردن تولید ملی و در نتیجه ایجاد ثبات اقتصادی موثر باشد.

6.    تاثیر گذاری روی تخصیص منابع: یک سری ار فعالیت های تخصیصی دولت مستقیم و برخی نیز غیر مستقیم هستند مثلاً هنگامی که دولت از هزینه های دفاعی می کاهد و به هزینه های اموزشی می افزاید در واقع بطور مستقیم منابع را به مصارف خاص اختصاص می دهند اما وقتی بر کالای مالیات و بر دیگری سوبسید وضع می کنند در حقیقت بطور غیر مستقیم از تولید یک کالا کم و به تولید کالای دیگر افزوده است.

اموری که دولت باید انجام دهند:

در این بخش در واقع دلایل و توجیهات دخالت دولت را در اقتصاد مطرح می کنیم. عده ای از اقتصاددانان ناتوانی بازار در تحقق کارایی مطلوب اقتصادی را عامل اصلی دخالت دولت در اقتصاد بر شمرده­اند اما به نظر می رسد که علاوه بر مشکل کارایی بحث توزیع و تثبیت نیز مطرح است. دولت ها باید برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور در این امور دخالت نماید:

·        تشویق رقابت در جاهایی که امکان رقابت وجود دارد.

·        مبارزه با انحصارات غیر طبیعی: موارد کمی از انحصارات جنبه طبیعی دارند که با دخالت مستقیم و یا نظارت کافی دولت قابل حل و فصل هستند اما بیشتر موسسه های انحصاری جنبه غیر طبیعی دارند.

·        ارائه اطلاعات مناسب و ارزان: داشتن اطلاعات ارزان و مناسب برای کلیه کارگزاران مفید و موثر است دولت در این مورد نباید منتظر فعالیت های بخش خصوصی باشد اصولاً بخش خصوصی چون دنبال حداکثر منافع و سود خود می­باشد، باید انگیزه کافی برای برای ورود به این گونه صحنه­ها را داشته باشد.

·        تامین کالاهای عمومی: کالای خصوصی ان دسته از کالاها هستند که مصرف ان توسط یک فرد مانع از ان شود که به طور همزمان دیگری نیز از ان استفاده کند. اما کالا یا خدمت عمومی ان دسته هستند که استفاده یک فرد از ان مانع از استفاده دیگر نشود. کالاهای عمومی با وجودی که برای رفاه شهروندان بسیار ضروری هستند اما بازار و بخش خصوصی انگیزه کافی برای تولید انها ندارند. ماهیت این کالاها چنین است که پس از ساخته شدن انها افراد حاضر نیستند قیمت تمام شده ان را بپردازند . این موضوع با عنوان پدیده سوار مجانی مطرح می شوند. زیرا افراد از منافع کالاها و خدمات عمومی استفاده می کنند اما حاضر نیستند در هزینه راه اندازی ان شریک شوند.

·        برخورد با پیامدها و اثار جانبی : برخی از کالاهای تولیدی و مصرفی علاوه بر کاربرد توسط مصرف کننده و تولید کننده اصلی، اثار مستقیمی روی دیگران نیز دارند. مثلاً دود و بخار کارخانه ها برای مردم ساکن در نزدیک کارخانه. ویژگی دیگر این کالاها این است که قیمت انها به طور کامل در بازار قابل تعیین نمی باشد. به این گونه کالاها و خدمات کالاهای مشمول پیامد جانبی و یا پیامد خارجی می گویند. برخی از این پیامدها مفید هستند و برخی مضر هستند.

·        تلاش برای توزیع عادلانه درامدها و ثروت­ها: درامدها در قالب بازار لزوماً عادلانه توزیع نخواهد شد. بازار در بهترین حالت کارکردی خود تنها می تواند کارایی خوبی برای اقتصاد به همراه داشته باشد، اما تحقق توزیع عادلانه مقوله دیگری است.

تلاش برای تثبیت اوضاع اقتصادی: اقتصاد به طور معمول دارای یک سری نوسانات می باشد که در شرایط بحران با رکود و بیکاری همراه است.

نوع مطلب : مبانی علم اقتصاد، 
برچسب ها : اقتصاد و دولت،
لینک های مرتبط :
1396/02/1 02:29 ب.ظ
Highly energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?
1396/01/21 06:10 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your weblog.
You have some really great articles and I believe I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some
articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :